ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ – ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΜΑΣ

Κατά την σχολική χρονιά 2018-19, στις 9-2-2019 διεξήχθη ένας νέος πρωτότυπος ως προς τους στόχους του διαγωνισμός για μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού και Α’, Β’ Γυμνασίου. Η συμμετοχή ήταν προαιρετική.  Συμμετείχαν 5000 μαθητές της Αττικής.  Ο διαγωνισμός έγινε σε 74 εξεταστικά κέντρα.στον διαγωνισμό μαθηματικών ικανοτήτων ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Η συμμετοχή ήταν προαιρετική.  Συμμετείχαν 5000 μαθητές της Αττικής.  Ο διαγωνισμός έγινε σε 74 εξεταστικά κέντρα. Από το σχολείο μας συμμετείχαν 9 μαθητές. Ολοι έγραψαν πολύ καλά. Διεκρίθησαν 20% από κάθε εξεταστικό κέντρο. Απο το σχολείο μας διακρίθηκαν όλοι και βραβεύτηκαν δύο: Κρίς Μουσογιάν (πέρσι Δ’ τάξη) και Μαρία Μαρδικιάν (πέρσι ΣΤ’ τάξη). Επίσης, στον ίδιο διαγωνισμό βραβεύτηκε η απόφοιτος της σχλ. χρονιάς 2016-17 Αρέκ Μινασιάν (πέρσι Β’ Γυμνασίου Αρμ. Κυανούς Σταυρός).

Η βράβευση έγινε το Σάββατο στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολυτεχνείου Ζωγράφου.
Βραβεύτηκαν επίσης μαθητές/τριες του ΔΣ ΑΚΣ Νέου Κόσμου καθώς και του Γυμνασίου ΑΚΣ.
Συγχαρητήρια σ’όλες και σ’όλους, καθώς και στους δασκάλους και καθηγητές.