ΗΜΕΡΑ ΑΡΜΕΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την επέτειο της Δημιουργίας της Αρμενικής Αλφαβήτου και των Αγίων Μεταφραστών πραγματοποιήθηκαν, την Πέμπτη 19/10/2017,  πολιτισμικές δράσεις με την ενθουσιώδη συμμετοχή των μαθητών των Δημοτικών σχολείων και Νηπιαγωγείων του Αρμενικού Κυανού Σταυρού։ Ζαβαριάν και  Λ. & Σ. Αγκοπιάν.

Το πρόγραμμα  ξεκίνησε με την δημιουργία των ομάδων και στη συνέχεια ακολούθησαν οι προβλεπόμενες δραστηριότητες. Ως πρώτο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε το Παιχνίδι Γνωριμίας, το οποίο έγινε με την χρήση μουσικών οργάνων. Ακολούθησε το παιχνίδι της Σύνδεσης Εικόνων και Παρουσίασής τους, σύμφωνα με το οποίο η κάθε ομάδα έπλασε μία ιστορία βασισμένη στον αρμένικο πολιτισμό. Στη συνέχεια <<Δημιούργησαν>> τον πολιτισμό μας μέσα από τις δικές τους ζωγραφιές , τις οποίες αργότερα τις έκοψαν και τις κόλλησαν σ’ ένα χαρτόνι και έτσι έφτιαξαν από ένα μεγάλο κολάζ με εικόνες της πατρίδας.

Στο τέλος, αφού πιάστηκαν χέρι-χέρι χόρεψαν με κέφι αρμένικο παραδοσιακό χορό.

Ήταν μία μέρα με βιωματικό χαρακτήρα και έντονα συναισθήματα, που απολαύσαμε μικροί και μεγάλοι.

Όταν ολοκληρώθηκαν οι δραστηριότητες, όλοι μαζί, μικροί - μεγάλοι  μάζεψαν την αίθουσα.

Αποχαιρετιστήκαμε δίνοντας υπόσχεση να ξαναϊδωθούμε  πολύ σύντομα.

ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Στους γονείς  οφείλομεν το ζην,

στους δε διδασκάλους το ευ ζην.

Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.

Με πρωτοβουλια της Ε’ ταξης οι μαθητες του σχολείου, μάς επιφύλαξαν μια  ωραία έκπληξη σχετική με την σημερινή ημέρα !  Τους ευχαριστούμε πολυ !

Στον Δάσκαλο του Κωστή Παλαμά

Σµίλεψε πάλι, δάσκαλε, ψυχές!

Κι ότι σ’ απόµεινε ακόµη στη ζωή σου,

Μην τ’ αρνηθείς! Θυσίασέ το ως τη στερνή πνοή σου!

Χτισ’ το παλάτι, δάσκαλε σοφέ!

Κι αν λίγη δύναµη µεσ’ το κορµί σου µένει,

Μην κουρασθείς.  Είν’ η ψυχή σου ατσαλωµένη.

Θέµελα βάλε τώρα πιο βαθειά,

Ο πόλεµος να µη µπορεί να τα γκρεµίσει.

Σκάψε βαθειά. Τι κι’ αν πολλοί σ’ έχουνε λησµονήσει;

Θα θυµηθούνε κάποτε κι αυτοί

Τα βάρη που κρατάς σαν Άτλαντας στην πλάτη,

Υποµονή! Χτίζε, σοφέ, της κοινωνίας το παλάτι

ΠΡΩΙΝΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ