Πασχαλινες δραστηριοτητες

Στις 30 Μαρτίου το πρωί οι μαθητές μετάβηκαν στην εκκλησία του Αγ. Ιακώβου όπου και έλαβαν την Θεία Κοινωνία.

Παραμονή της Κυριακής των Βαίων, οι μαθητές των Γ’ & Δ’ τάξεων παρουσίασαν ένα αρμενικό παραδοσιακό έθιμο.   Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου έπλασαν πασχαλινά κουλουράκια και κατασκεύασαν διάφορες πασχαλινές χειροτεχνίες.  Οι Α΄,Β΄,Γ΄ & Δ΄ τάξεις ετοίμασαν Πασχαλινές κατασκευές.  Οι μαθητές της  Στ΄ τάξης με αφορμή ένα κείμενο αρμενικής λογοτεχνίας χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, έγραψαν τα σενάρια, σκηνοθέτησαν  και παρουσίασαν σε όλο το σχολείο δύο ολιγόλεπτα θεατρικά  δρώμενα σχετικά  με δύο θέματα που αφορούν φαινόμενα που απασχολούν έντονα τη σύγχρονη κοινωνία όπως ο εκφοβισμός (bullying) και η διαφορετικότητα και το πως αυτά επηρεάζουν τη ζωή των εμπλεκόμενων.  H Ε’ τάξη παρακολούθησε μια ταινία σχετικά μ’αυτά τα ζητήματα. …..