All posts by zavarian

2018-19

90 χρόνια και συνεχίζουμε την εκπαιδευτική μας δημιουργική πορεία.

Κατά τη διάρκεια της χρονιάς, παράλληλα με τη διδασκαλία των γνωστικών  αντικειμένων, στα βιωματικά εργαστήρια οι μαθητές εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν διάφορα projects. Φέτος τα θέματα αφορούσαν τον Αρμενικό Πολιτισμό, τη Μουσική & << ελεύθερη δημιουργικότητα>>.  Με μικρά βιντεάκια,  σας μεταφέρουμε το χαρούμενο και δημιουργικό κλίμα των εργαστηρίων. Α ΤΑΞΗ, 1-ին դաս․ աշխտ․Β’ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ,      2-րդ Մեր նուագարանները,        Γ’ & Ε’ ΜΑΡΝΤΙΡΟΣ ΣΑΡΙΑΝ,          3-րդ և 5-րդ Մարտիրոս Սարեան կը գեղանկարենք,        Δ’ ΑΡΜ. ΜΙΚΡ/ΦΙΑ, 4րդ դաս․ Մանրանկարչութեան աշխտ․,        Δ ΤΑΞΗ , 4րդ դաս․ Գեղարդի վան․․․ աշխատ․,       Ε ΤΑΞΗ (film animation), 2018-19 Ե․դաս․ աշխատանոցը,       Ε’ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, 5-րդ․ դաս․ Աշխարհացոյցի աշխատ․,        ΣΤ’ ΤΑΞΗ (κιν/φική ταινία), 2018-19 Զ․ դաս․ մեր աշխատանոցը,        ΣΤ’ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ, 6-րդ Մեր մատեանները 2018-19,       ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ, 0-մանկապարտէզ

…και περάσαμε όμορφα, όμορφα….Ιούνιος 18, 2019 Ιούνιος 18, 2019 ΑΙΓΙΝΑ

Την  1η   Μαρτίου  2019  πραγματοποιήθηκε  ο  13ος  Διαγωνισμός  «Μαθηματικά  και  Παιχνίδι»  στο  πλαίσιο  του  περιοδικού  «Ο  Μικρός  Ευκλείδης»  για  μαθητές  της  Ε΄  και  ΣΤ΄  τάξης  των Δημοτικών σχολείων της χώρας μας με  στόχο να έλθουν οι μαθητές  πιο κοντά  στα Μαθηματικά και τις εφαρμογές τους.  Από το σχολείο μας διαγωνίστηκαν οι μαθητές της ΣΤ τάξης και ΟΛΟΙ διακρίθηκαν. Βραβεύτηκαν  οι μαθήτριες  Αμιραλιάν Καλενδέρη Τζωρτζίνα και Μαρδικιάν Μαρία,  την Κυριακή 9 Ιουνίου 2019 στο Πανεπιστημίο Πειραιώς.

Από 21 – 23 Μαϊου, 2019 πραγματοποιήθηκε με αναπάντεχη επιτυχία και προσέλευση πλήθος μαθητών της ΣΤ’ τάξης γειτονικών δημοτικών σχολείων, γονέων και  κόσμου, η έκθεση με έργα όλων των μαθητών του Δημοτικού μας με θέμα: Επιβίωση και Συνέχιση του Αρμενικού Πολιτισμού μετά τη Γενοκτονία.   Την έκθεση επισκέφθηκαν ο  Αρχ. των εν Ελλάδι Αρμενίων , ο πρόεδρος της Αρμενικής Κοινότητας, ο πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής, μέλη του Κεντρικού Συμβουλίου το Αρμενικού Κυανού Σταυρού, ο αντιπρόεδρος της Ένωσης Αρμενίων Αθλητών και Προσκόπων Ελλάδος  και φιλότεχνοι.  Զաւարեան վրժ․ Հայկական Մշակոյթ ցուց․թիւն 5-2019

Ακόμα μια φορά είμαστε χαρούμενοι και περήφανοι. Δύο μαθητές μας κατέκτησαν τις 2 πρώτες θέσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Έγχρωμων Ζωνών Ζίου-Ζίτσου:   Χρυσό μετάλλιο - Μάρτιν Γαζαριάν  – Γ΄ τάξη,  Αργυρό μετάλλιο  Ενρίκ Χαλατιάν -Β΄ τάξη.  Συγχαρητήρια στους μαθητές μας.

Όλοι οι μαθητές του Δημοτικού μας συμμετείχαν στους μαθητικούς αθλητικούς αγώνες στίβου που διοργάνωσε η Ένωση Αρμενίων Αθλητών και Προσκόπων Ελλάδας.  Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Γυμναστή μας. κ. Παπαδόπουλο Κοσμά για την πολύτιμη βοήθεια του κατά την διάρκεια των αγωνισμάτων..

Την Κυριακή 7 Απριλίου, μαθητές μας συμμετείχαν στο 27ο Σχολικό Σκακιστικό  Πρωτάθλημα, όπου και διακρίθηκαν .  Συγχαρητήρια σε όλους! Τον παρακάτω πίνακα  με τους συμμετέχοντες και τις θέσεις που πήραν ετοίμασε ο μαθητής της Δ’  Χ.Μ. Τον ευχαριστούμε θερμά.

Με συγκίνηση, χαρά  και περηφάνεια την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου, γιορτάσαμε τα 90 χρόνια του σχολείου μας:  γιορτή και φωτογραφίες 90 χρόνια

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ – ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΜΑΣ

Κατά την σχολική χρονιά 2018-19, στις 9-2-2019 διεξήχθη ένας νέος πρωτότυπος ως προς τους στόχους του διαγωνισμός για μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού και Α’, Β’ Γυμνασίου. Η συμμετοχή ήταν προαιρετική.  Συμμετείχαν 5000 μαθητές της Αττικής.  Ο διαγωνισμός έγινε σε 74 εξεταστικά κέντρα.στον διαγωνισμό μαθηματικών ικανοτήτων ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Η συμμετοχή ήταν προαιρετική.  Συμμετείχαν 5000 μαθητές της Αττικής.  Ο διαγωνισμός έγινε σε 74 εξεταστικά κέντρα. Από το σχολείο μας συμμετείχαν 9 μαθητές. Ολοι έγραψαν πολύ καλά. Διεκρίθησαν 20% από κάθε εξεταστικό κέντρο. Απο το σχολείο μας διακρίθηκαν όλοι και βραβεύτηκαν δύο: Κρίς Μουσογιάν (πέρσι Δ’ τάξη) και Μαρία Μαρδικιάν (πέρσι ΣΤ’ τάξη). Επίσης, στον ίδιο διαγωνισμό βραβεύτηκε η απόφοιτος της σχλ. χρονιάς 2016-17 Αρέκ Μινασιάν (πέρσι Β’ Γυμνασίου Αρμ. Κυανούς Σταυρός).

Η βράβευση έγινε το Σάββατο στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολυτεχνείου Ζωγράφου.
Βραβεύτηκαν επίσης μαθητές/τριες του ΔΣ ΑΚΣ Νέου Κόσμου καθώς και του Γυμνασίου ΑΚΣ.
Συγχαρητήρια σ’όλες και σ’όλους, καθώς και στους δασκάλους και καθηγητές.

NEW YEAR/CHRISTMASS MEMORIES… 2013-2014

Յիշենք ու մտաբերենք…

Εικόνες από τη σχολική ζωή

Εκδρομή αποφοίτων στην ΑίγιναΙούνιος 19, 2018  & το σχετικό τραγούδι: Ο τιτανικός μας….

Εικόνες από τη σχολική ζωή

ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

2015-2016

Την Δευτέρα 13 Ιουνίου 2016, στις 8.30μ.μ., πραγματοποιήθηκε η γιορτή μας. Έλαβαν μέρος όλοι ανεξαιρέτως οι μαθητές του σχολείου μας. Αποχαιρετήσαμε τους αποφοίτους μας. Καλή συνέχεια παιδιά, με μεγαλύτερες επιτυχίες YouTube Preview Image.

Εικόνες απ’ τη σχολική ζωή ….εδώ

2014-2015

Σχετικά με τις δραστηριότητες των μαθητών και του σχολείου για την 100ή επέτειο της Γενοκτονίας, μπορείτε να τις παρακολουθήσετε εδώ…..    ΣΤ τάξη YouTube Preview Image

Ε’ Τάξη YouTube Preview Image